Odborně způsobilá osoba (OZO) v požární ochraně
Zajištění požární ochrany patří do souboru ostatních povinností v oblasti BOZP. Týká se úplně všech podnikatelských subjektů, tzn. právnických i fyzických podnikajících osob (OSVČ). Povinnosti na úseku požární ochrany bude mít každý podnikatel rozdílné podle toho, jak moc nebezpečná je jeho činnost z hlediska míry nebezpečí požáru.
Obsah základních povinností v oblasti požární ochrany je stanoven zejména v §5 a §6 zákona o požární ochraně, ve vazbě na dokumentaci PO se jedná zejména:
- Začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí (začlenění podnikatelské činnosti podle požárního nebezpečí).
- Vedení a pravidelná aktualizace dokumentace PO (při provozování činností se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím).
- Vedení požární knihy.
- Vypracování požárních poplachových směrnic.
- Provádění preventivních požárních hlídek.
- Revize prostředků požární ochrany.
- Školení zaměstnanců v požární ochraně.
Začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí
Další povinností každého podnikatele a firmy, nevyjímaje živnostníků (OSVČ), je zpracovat začlenění do jedné ze tří kategorií činností podle míry požárního nebezpečí. Díky tomuto začlenění zjistíte, jaké máte v oblasti PO skutečné povinnosti, a to včetně požadavků na dokumentaci požární ochrany.
Kategorie požárního nebezpečí
s vysokým požárním nebezpečím
se zvýšeným požárním nebezpečím
bez zvýšeného požárního nebezpečí
Zákonný požadavek
Povinnost zpracovat začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí nařizuje § 4 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně.
Kdo zpracovává
Začlenění do kategorie činností podle míry nebezpečí musí zpracovávat podle příslušných právních předpisů technik požární ochrany nebo OZO PO.